page loader

Czym się kierować przy wyborze płytek ceramicznych?

Styczeń 14, 2021

Wybór płytek ceramicznych może sprawiać pewne problemy. Nie chodzi jedynie o problemy z wyborem odpowiedniego wzornictwa. Płytki ceramiczne znacząco się od siebie różnią nie tylko przeznaczeniem, ale także wytrzymałością i stopniem nasiąkliwości. Niektóre z nich mogą być stosowane tylko wewnątrz pomieszczeń, inne doskonale sprawdzą się także na zewnątrz. Wyjaśniamy, co warto wziąć pod uwagę podczas wyboru płytek ceramicznych.

Jakie są rodzaje płytek ceramicznych?

Płytki ceramiczne są jednym z bardzo chętnie wybieranych materiałów wykończeniowych. Wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje płytek ceramicznych, czyli glazurę, terakotę oraz gres. Glazura i terakota, choć różnią się przeznaczeniem, to nadają się jedynie do zastosowania wewnątrz pomieszczeń. Jako okładzinę ścian stosuje się glazurę; na podłogę nadaje się terakota. Gres to materiał o uniwersalnym zastosowaniu. Może być stosowany wewnątrz i na zewnątrz, bo jest odporny na działanie niskiej temperatury i innych warunków atmosferycznych.

Jakie parametry techniczne wziąć pod uwagę podczas wyboru płytek ceramicznych?

Nieco inne wymogi pod względem parametrów technicznych dotyczą różnych rodzajów płytek ceramicznych. Jednym z podstawowych jest klasa ścieralności, która w dużym stopniu decyduje o tym, jak długo będziemy mogli cieszyć się idealnym wyglądem płytek na ścianach i podłogach. W przypadku płytek ceramicznych podłogowych minimalna klasa ścieralności, która pozwala uniknąć ich szybkiego niszczenia to klasa AC3. Płytki stosowane jako okładzina ścian, nie są narażone na intensywne użytkowanie, więc w tym przypadku możemy zdecydować się na produkt o mniejszej klasie ścieralności. Równie ważny jest współczynnik nasiąkliwości płytek, na który trzeba zwrócić uwagę, wybierając okładzinę ścian oraz podłóg do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności np. do kuchni i łazienki. Rekomendowany współczynnik nasiąkliwości to mniej niż 3%. Do pomieszczeń przechodnich np. wiatrołapu lub przedpokoju oraz pomieszczeń, w których może dość do zamoczenia posadzki, powinniśmy wybrać płytki o właściwościach antypoślizgowych. To samo tyczy się płytek stosowanych na zewnątrz budynku.

Nowoczesne czy może tradycyjne? Jakie pytki wybrać?

Kwestia wyboru rozmiaru płytek ceramicznych oraz ich wzornictwa to sprawa indywidualna. Płytki powinny stanowić spójny element wykończenia oraz współgrać ze stylem, w którym zostały urządzone poszczególnie pomieszczenia. Zapewniamy bogaty wybór płytek ceramicznych, które zachwycają wzornictwem i mogą stać się prawdziwą ozdobą każdego wnętrza. Stawiamy na jakość oraz niepowtarzalny design, który jest zgodny z obowiązującymi trendami wnętrzarskimi. Pomagamy w wyborze idealnego rozwiązania, tworząc wnętrza emanujące pozytywną energią.

Wróć